'MÓWIMY NIE DOMOWYM SPALARNIOM' PDF Drukuj Email

Grupa młodych ekologów Gimnazjum w Zbąszyniu zorganizowała, już po raz trzeci, w poniedziałek, 16 listopada na rynku happening pod hasłem „MÓWIMY NIE DOMOWYM SPALARNIOM”. Młodzież swoim działaniem przyłączyła się do akcji organizowanej na terenie całego kraju przez Fundację Ekologiczną ARKA „Dzień Czystego Powietrza”.

Przygotowania rozpoczęto od przeprowadzenia kampanii informacyjnej tj. przygotowano tablice informujące o zagrożeniach wynikających ze spalania w domowych piecach odpadów uciążliwych dla środowiska, które poza szkołą, rozstawiono w szczególnie uczęszczanych miejscach: na rynku, przy Urzędzie Miejskim. Po tych działaniach młodzież zaapelowała do dorosłych mieszkańców gminy i władz poprzez akcję plakatowa i happening, który odbył się w kilku miejscach miasta. Gimnazjaliści skandowali hasła: „Nie trujcie, nie trujcie, a segregujcie”, „ Nie chcemy chodzić w maskach tlenowych”, „Mówimy nie domowym spalarniom”, „ Nie niszczcie życiodajnego tlenu”, „ Paląc groźne śmieci trujesz swoje dzieci”,” Powiedz siostrze, powiedz bratu razem z nami Ziemię ratuj”, „ulegając nowej modzie z ekologią żyjmy w zgodzie”, grając przy tym na różnych instrumentach i rozdając ulotki. Uwagę przechodniów skupiała młodzież ubrana w kombinezony ochronne i maski tlenowe z transparentami w ręku. Podczas spotkania z pracownikami Urzędu Miejskiego gimnazjaliści zbaszyńscy wręczyli Burmistrzowi Leszkowi Leśnemu apel skierowany do władz i mieszkańców gminy. Organizatorzy i uczestnicy happeningu mają nadzieję, że ich wołanie dotrze do ludzi mieszkających w naszej gminie.

Akcję edukacyjną i happening przygotowali uczniowie kółka geograficzno-ekologicznego: Joanna Gassem, Aleksandra Gasem, Aleksandra Zielińska, Zuzanna Miler, Alicja Konieczek, Natalia Weimann, Mikołaj Kardach ( uczniowie kl. IIIA), prowadzonego przez p. Barbarę Bazan. Grupa ta była wspierana przez koleżanki i kolegów z klas IIE (Patryk Lejwoda, Piotr Wachowski, Adrian Nolka, Grzegorz Napierała, Żaneta Lejwoda, Klaudia Klarczyk, Dagmara Sołtysik), IIIA (Patryk Bryza, Jakub Szott, Damian Pawlik, Jakub Antropik, Karolina Kurlus, Samanta Kapała) i IIID (Joanna Dąbrowska, Alicja Hutek, Joanna Laskowska, Patrycja Winiarz, Aleksandra Cajza, Dominika Rzepa, Dorota Gassem, Ewelina Zalewska, Marta Mikułko) oraz nauczyciela chemii p. Izabelę Kałuską.