Vintage

Something Different for Joomla

Zamówienia publiczne

Urząd Miejski w Zbąszyniu

Polska

Biuletyn Informacji Publicznej

Zwycięski finał w Poznaniu! I… drewno-jady. PDF Drukuj Email

W sobotę 12 marca Olga Lauba z kl. II b wywalczyła II miejsce w finale wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Religijnej! Spośród 180 uczestników do ostatecznych rozgrywek zakwalifikowano w tym roku 20 osób. Po pierwszym etapie do ścisłego finału weszło ich siedem – w tym nasza Olga. Walka była wyrównana - pomiędzy finalistami są różnice tylko jednego punktu. Wyprzedził nas Poznań, a trzecie miejsce zdobył Śrem. Tak więc możemy być dumni, a pracowitość Olgi została wspaniale ukoronowana! Wspomnieć należy, że w rozgrywkach na etapie rejonowym brały też udział Patrycja Niemiec i Patrycja Tomaszewska z kl. II e.

Jak zawsze, w przerwach między poszczególnymi etapami, zostaliśmy zaproszeni na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego - jako że finał konkursu odbywa się zawsze w Kurii Metropolitalnej u boku katedry poznańskiej. Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Archidiecezjalne, w który nacieszyliśmy oczy pięknymi zabytkami, m.in. z okresu gotyku. Ale przede wszystkim dokształciliśmy się w zakresie odnawiania obrazów oraz rzeźb – uczyliśmy się rozróżniać różne ich rodzaje , m.in. zachowawczą, muzealną i całkowitą, a także poznaliśmy tajniki renowacji – oglądaliśmy, dotykali, a nawet wąchali (oczywiście w bezpieczny sposób) tajemnicze substancje do niej służące, m.in.: wydzielinę owadów, tworzącą specjalny lakier, preparowane kości zwierzęce, które po rozpuszczeniu wstrzykuje się w uszkodzone rzeźby do otworów po różnego rodzaju drewno-jadach (kołatkach, kornikach, itp.) i jeszcze wiele innych ciekawych preparatów… A „na deser” zostaliśmy zaproszeni na poddasze muzeum, gdzie mogliśmy na pamiątkę wykonać dla siebie „ikonę” (oczywiście, bazując na reprodukcjach) – uczyliśmy się nakładać płatki złota, które wypełniły tło ikony. Ciekawe doświadczenie! Jak widzicie na naszych konkursach nie ma miejsca na nudę, a i nagrody miłe – Olga wygrała wieżę firmy „Panasonic”. Jeszcze raz gratulujemy!!!
Joanna Chłopkowska

 

 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Joomla Templates by JoomlaShack