Człowiek z pasją PDF Drukuj Email

Biblioteka szkolna zbąszyńskiego gimnazjum jest miejscem wielu działań czytelniczych, ale również spotkań z ciekawymi ludźmi. W ramach cyklu  "Człowiek z pasją" gościł o. Roman Woźnica - Misjonarza Klaretyna, prezesa Fundacji "Zostaw Ślad".

Gość opowiedział zarówno o swoim powołaniu  i 20 letniej pracy na misjach na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Podczas spotkania młodzież obejrzała zdjęcia afrykańskiej przyrody, obrazujące warunki życia codziennego ludzi - zarówno dzielnice bogatsze jak i te biedniejsze – tzw. slumsy. Zaciekawienie wzbudziła kuchnia afrykańska, która charakteryzuje się przygotowywaniem i spożywaniem posiłków na zewnątrz domów, a jednym z jej przysmaków jest dobrze przyrządzony pyton czy kobra.
Młodzież mogła również porównać warunki nauki w Polsce i w szkole afrykańskiej, sposób spędzania wolnego czasu. Niewątpliwie  życie nastolatków na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest trudniejsze, młodzi ludzie ciężko pracują, pomagają w pracy na roli, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, opiece nad rodzeństwem.
O. Roman pokazał również Kościół Katolicki, który funkcjonuje dzięki wieloletniej pracy misyjnej ojców klaretynów i katechistów, podkreślał wielkie zaangażowanie wspólnot Spotkanie wzbogaciło wiedzę o tej części Afryki, położenie, kulturę, życie codzienne jej mieszkańców w pomoc najuboższym. Temu służy też powołana Fundacja "Zostaw Ślad", która "została powołana do niesienia pomocy wszytkim potrzebującym, zwłaszcza chorym i biednym w Polsce i na całym świecie".
Dużo ciepłych słów gość skierował do uczniów zaangażowanych społecznie oraz właczających się w akcje charytatwne.
Blisko 2 godz. spotkanie z wolontariuszami zbąszyńskiego gimnazjum     było niezapomnianym przeżyciem, pokazało bowiem, że warto pomagać każdemu człowiekowi zgodnie z hasłem fundacji " NIE MUSISZ, ALE MOŻESZ..."