Vintage

Something Different for Joomla

Zamówienia publiczne

Urząd Miejski w Zbąszyniu

Polska

Biuletyn Informacji Publicznej

Wędrujące Ale Kino PDF Drukuj Email

Niestety, przygoda z filmem w ramach 7. Festiwalu Młodego Widza „Wędrujące Ale Kino!” już za nami, festiwal wyjechał ze Zbąszynia.

Od poniedziałku do środy wyróżnione filmy z repertuaru Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! obejrzeli przedszkolacy, uczniowie ZSP w Zbąszyniu, Nądni i Przyprostyni oraz gimnazjaliści ze Zbąszynia i Chrośnicy, a także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zbąszyniu.
O nagrodę dziecięcej publiczności rywalizowały filmy: „Kacper i Emma na safari (Norwegia 2015), „Niesamowity Wiplala” (Holandia 2014), „Chłopiec  i świat” (nominowany do Oscara - Brazylia 2013), „Najlepsze przyjaciółki” (Francja, Belgia 2015).
Jury w składzie: Gabriela Rożek, Marcelina Ciepielewska, Łukasz Piątek, Olga Kurasińska, Dawid Chwałkowski pod opieką p. Anny Hajduk po wnikliwej analizie prezentowanych dzieł wybrało film „Chłopiec i świat” podając w uzasadnieniu: Film urzekł jury nietypową formą. Film działa na wyobraźnię, ukazuje w barwnym świecie  rzeczywistość, która nie zawsze grzeszy kolorami. Wątki poruszone w dziele nie potrzebowały słów, by dotarły do widza. Produkcja dodatkowo łączyła rozmaite elementy animacji, tworząc przy tym estetyczną, zgrabną całość.
W plebiscycie publiczności  oceniono filmy w następujący sposób:
„Kacper i Emma”  z średnią ocen - 5, 34,
„Niesamowity Wiplala” – 5, 23,
„Najlepsze przyjaciółki” - 4,26
W tym samym czasie w zbąszyńskim gimnazjum odbywały się warsztaty animacji i warsztaty filmowe.
Na warsztatach prowadzonych przez panów Macieja Fechnera i Bartosza Zarzyckiego, uczniowie: Aleksandra Zając, Leokadia Müller, Dariusz Samczuk, Jakub Witke, Julia Chłopek, Weronika Prüfer, Antoni Masiewicz, Marcin Loba, Nicola Pawlicka pod opieką p. W. Kockiej – Ciepielewskiej i p. Sz. Kluja  stworzyli animację  pt. „ Panda disco”,
Patrycja Towarzyńska, Natalia Hirte, Aleksandra Rybicka, Wiktor Vogel, Mateusz Skałecki, Alicja Bartczak, Malwina Andruszko, Jakub Kędrek pracowali nad animacją pt. „Nerwoboty”. Warsztaty filmowe prowadził p. Radosław Salamończyk.
Linda Zienkiewicz, Julia Śliwa, Natalia Czyż, Izabela Kostera, Karol Krzywiecki i Miłosz Rau po opieką p. Renaty Kaczmarek przez dwa dni realizowali film pt. „Dziennik zjawy”.
Gimnazjaliści pracowali i tworzyli filmowe dzieła wspólnie z koleżankami  kolegami ZSP w Zbąszyniu. Poznali techniki i zasady tworzenia filmu animowanego, przygotowali własny scenariusz i storyboard, opracowali projekty plastyczne, animację i nagrali dźwięk. Dla nauczycieli, którzy wspólnie z uczniami obejrzeli filmy przygotowano scenariusze  znajdujące się na stronie http://wedrujace-alekino.com/scenariusze/ pomagające  wykorzystać film w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Podczas  uroczystej Gali, która obyła się w środę w Zbąszyńskim Centrum Kultury, dokonano podsumowań całości działań, obejrzano efekty pracy  warsztowej oraz filmy powstałe podczas wędrówek festiwalu po Polsce.
Miłym muzycznym akcentem był występ kapeli kozła weselnego w składzie: Olga Lauba, Bartosz Kluj i  Maksymilian Chwałkowski, który bardzo ucieszył festiwalowych gości. Sześć seansów filmowych, w tym 5 filmów pełnometrażowych i kilka krótkich filmów animowanych, obejrzało ok. 1 400 widzów. Burmistrz Zbąszynia p. T. Kurasiński, dyrektor Gimnazjum w Zbąszyniu p. Łukasz Woźny i Dyrektor ZCK p. Katarzyna Kutzmann – Solarek w imieniu organizatorów podziękowali prowadzącym: Mateuszowi Tomasikowi, Agnieszce Powierskiej, Maciejowi Fechnerowi, Bartoszowi Zarzyckiemu i Radosłwowi Salomończykowi oraz Paulinie Łosińskiej Tomasik wspierającej telefonicznie i mailowo  w przygotowaniu całego przedsięwzięcia  Przewodnicząca Rady Rodziców p. Iwona Samczuk skierowała ciepłe słowa do p. Marii Leśnik i p. Hanny Matyaszczyk, które zaprosiły Wędrujące Ale Kino! do Zbąszynia i czuwały nad organizacją tego wydarzenia oraz podziękowała i pogratulowała młodym widzom.
Na szczególne podziękowania zasługują:
p. Burmistrz T. Kurasiński, który z entuzjazmem przyjął pomysł festiwalu i wsparł go finansowo,
p. Katarzyna Kutznmann Solarek i pracownicy ZCK za zaproszenie festiwalu do sali widowiskowej i pomoc  w organizacji,
p. Łukaszowi Woźnemu  za akcjeptację i podjęcie wspólnego działania oraz wsparcie na każdym etapie realizacji projektu,
p. Monice Perz za nieocenioną pomoc organizacyjną,
p. Mateuszowi Basińskiemu za zaproszenia, upominki oraz popularyzację wydatrzenia na stronie www.zbaszyn.pl
p. Dorocie Michalczak za opiekę medialną portal internetowy zbaszyn.naszemiasto.pl, "Dzień Wolsztyński"
p. Adrianowi Wachońskiemu  - Zbąszyńska Telewizja Kablowa za patronat medialny,
dyrektorzy szkół p. Teresie Małycha, p. Małgorzacie Kluj, p. Magdalenie Boch, p. Lucynie Młodystach, p. Marcinowi Hoffmanowi  za przyjęcie zaproszenia dla uczniów i nauczycieli do wspólnego filmowego święta,
p. Jan Prządka za przygotowanie oprawy muzycznej,
Radzie Rodziców za dobre słowa i słodkie upominki.

Dzięki festiwalowi magia kina mogła nas wziąć we władanie przez 3 jesienne dni, które dzięki niej stały się jaśniejsze. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku da się powtórzyć ten czar..., a Festiwal Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! znów przywędruję do miasteczka nad Obrą.

 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Joomla Templates by JoomlaShack