Wymiana polsko-niemiecka w Weimarze PDF Drukuj Email

Dnia od 7-11 listopada wybraliśmy się na wymianę polsko-niemiecką w Weimarze.

Pierwszego dnia wyczerpani podróżą udaliśmy się do schroniska młodzieżowego ,,Germania" z grupą niemieckiej młodzieży z gimnazjum w Mölln niedaleko Hamburga.. Po kolacji zapoznawaliśmy się na wieczorku integracyjnym. Obejrzeliśmy nakręcone przez uczniów obu szkół filmiki o naszych rodzinnych miejscowościach i szkołach do których uczęszczamy. Następnego dnia po grach i animacjach językowych zwiedziliśmy Weimar, aktywnie uczestnicząc, mimo niesprzyjającej pogody w grze miejskiej. Trzeciego dnia rankiem wyruszyliśmy do Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego - Buchenwald. Tam zostaliśmy oprowadzeni przez panią przewodnik, która bardzo szczegółowo zapoznała nas z historią tego miejsca. Przedostatniego dnia mieliśmy przyjemność zwiedzić Erfurt. Wycieczka po Erfurcie bardzo nam się spodobała. Mieliśmy do wykorzystania czas dla siebie, który spędziliśmy poznając atrakcje miasta. Jedną z nich okazały się postacie z dziecięcych kreskówek wkomponowane w krajobraz miasta, np. siedzący na ławce ,,Piaskowy Dziadek". Erfurt jest bowiem siedzibą popularnego niemieckiego, dziecięcego kanału telewizyjnego ,,Kika". Na ulicy grupka przyjaciół ze Zbąszynia bawiła się tańcząc do muzyki ulicznego skrzypka. Wieczorem już po raz ostatni spędziliśmy czas z naszymi rówieśnikami z Niemiec. Na pamiątkę wymiany wręczyliśmy im flagi Polski i Zbąszynia. Ostatniego dnia wyruszyliśmy do kraju o godzinie 9. Na miejsce dotarliśmy o godzinie 16. Zmęczeni podróżą udaliśmy się do swoich domów.

Zuzanna Stasik