„Skarby z archiwum Oskara Kolberga” PDF Drukuj Email

Podczas zajęć artystycznych w klasach III Gimnazjum w Zbąszyniu zostały przeprowadzone warsztaty w ramach projektu edukacyjnego „Skarby z archiwum Oskara Kolberga”. Młodzież została zapoznana  z postacią i działalnością Oskara Kolberga w oparciu o  film animowany „Przygody Oskara” zrealizowany przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Potem fragment filmu z cyklu „Szlakiem Oskara Kolberga” pokazał im zmagania współczesnego wokalisty Czesława Mozila z tradycyjnym sposobem przekazu muzycznej kultury ludowej.

Prowadzący zajęcia przybliżyli zabawy z różnych regionów Polski zebranych przez O. Kolberga podczas jego wędrówek po Polsce. Uczniowie w grupach czytali fragmenty dzieła opisujące wybraną zabawę ludową, potem przygotowali i przeprowadzili ją dla swoich koleżanek i kolegów.
Było wiele zabawnych sytuacji i mnóstwo śmiechu podczas zabawy w „Zajączka”, „Gąski”, „Świnię” i „Diabełka”.
Zajęcia prowadziły p.Maria Leśnik, Hanna Matyaszczyk oraz p. Magdalena Rugała – nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki w Zbąszyniu.
Podczas dwugodzinnego spotkania uczniowie poznali postać i dzieło Oskara Kolberga, mieli okazję zobaczyć tradycyjną formę przekazu muzyki ludowej i przeżyć radość uczestniczenia w zabawach przekazywanych od pokoleń.
Spotkanie podsumowujące oskarowy projekt edukacyjny, podczas którego zostanie zaprezentowany m. in. projekt zbąszyńskiego gimnazjum „Melodia  baśni” i „Jak zabawa to zabawa”  odbędzie się w sobotę 10 grudnia 2016 roku  w siedzibie Instytutu im. Oskara Kolberga  w Poznaniu.